Uroki opisane przez Jippenshę Ikku w Shobai-orai, a przytoczone przez J.E. de Beckera w The Nightless City or The History of the Yoshiwara Yukwaku (I wyd. 1899), str. 182:

Urok, żeby przyciągnąć osobę, na którą się czeka. Najbardziej skuteczną metodą jest wetknięcie szpikulca do pieczenia węgorza w ścianę i modlenie się o przybycie osoby, której obecność jest pożądana.

Toż (inną metodą). Złóż kawałek papieru w kształt żaby, napisz na grzbiecie imię swojego gościa, wetknij szpilkę, i umieść żabę w miejscu, w którym nikt jej nie zobaczy; pożądana osoba z pewnością pojawi się. Jednakże po jej przybyciu szpilka powinna być wyjęta, a papierowa żaba wrzucona do rzeki.

Toż (inną metodą). Przytnij kawałek białego papieru w kwadrat wielkości dwóch cali, złóż na pół, włóż do białej koperty i zaadresuj do pożądanego gościa. Ten urok jest bardzo en vogue w burdelach w Kyomachi, aczkolwiek jeszcze nie dotarł do Edocho. W Masuro urok ten był szczególnie skuteczny.

Jak upewnić się, czy oczekiwany gość przyjdzie, czy też nie. Wyciągnij nitkę z końca ręcznika. Jeśli ci się ten wyczyn uda, gość na pewno przyjdzie, ale jeśli nitka pęknie, nie pojawi się.

Specjalny urok. Weź równe części sake, octu, sosu sojowego, oleju, ohaguro (czernidło do zębów), wody i garść toshin (knot lampy, zrobiony z rdzenia rośliny). Zagotuj tych siedem ingrediencji razem i dodaj kawałek papieru, na którym narysowane są części intymne twojego kochanka. Znów gotuj przez chwilę, a urok ten z pewnością wyleczy twojego mężczyznę z niewierności.

Obecnie, pisze de Becker w 1899 roku, zdaje się, że nikt już nie jest zaznajomiony z powyższymi urokami, popadły w całkowite zapomnienie. Oto więc, kontynuuje, opisy uroków popularnych obecnie. Są to tajniki o niezwykłej wadze i nie powinny być zdradzane profanom!

Aby przyciągnąć kogoś do siebie. Napisz pierwszą literę imienia tej osoby, wraz z datą jej urodzin, na kawałku papieru. Przyklej go pod trzecim stopniem liczac od dołu, ale zrób to w tajemnicy, tak żeby nikt o tym nie wiedział. Jeśli ta osoba się potknie i spadnie ze schodów, urok na pewno zadziała.

Toż. Jeśli jest jakiś konkretny gość, którego wizyty kurtyzana sobie życzy, powinna przygotować list adresowany do niego, a z wierzchu powinno być napisane Kogaruru kimi ye (Do mojego ukochanego księcia) i Go-zonji-yori (Od wiadomej osoby). Ten list powinien być porzucony na skrzyżowaniu i jeśli ktoś go podniesie, urok będzie działał.

Toż. Weź kartkę papieru hanshi [do kaligrafii] i rozetnij go na kształt noren (zasłonka wieszana przed sklepem), a na każdej części napisz znak kitsune (kitsune = lis). Przyczep papier wewnątrz szafki lub szuflady, tak, żeby nikt nie wiedział o nim, a następnie módl się o szybkie przybycie osoby, na którą czekasz. Kiedy przybędzie, musisz w tajemnicy usunąć papier i wyrzucić go.

Dlaczego właśnie lis? Zapewne dlatego, iż "kitsu" to w dawnym japońskim "przyjść" w czasie przeszłym, za tym stoi "-ne", spać, czyli "przyszedł i śpi ze mną". Przesad ten może być bardzo dawny, a może po prostu ten sposób myślenia jest dawny, gdyż ludową etymologię słowa "kitsune", lis, opierającą się na takim, jak podałam wyżej, rozumowaniu, można znaleźć już w opowieści II z Nihon-ryoiki.

Aby odesłać gościa. Jeśli zawiążesz wewnętrzny koniec swojej halki (koshimaki) na supeł, gość wyjdzie natychmiast.

Toż. Zapakuj małą ilość letniego popiołu w kawałek papieru i umieść tę paczuszkę pod posłaniem gościa, tuż koło jego stóp. Wyjdzie natychmiast.

Toż. Ustaw miotłę do góry nogami w pokoju sąsiadujacym z pokojem gościa, i stawiając przed nią parę sandałów, powiedz szeptem: A teraz bardzo proszę, bądź tak dobry i odejdź szybko. Wyjdzie natychmiast.

Jak zorientować się, czy "on" przyjdzie czy nie. Ten czar jest trochę niedelikatny i nieprzyjemny, ale tak właśnie wygląda: O wczesnej godzinie porannej wejdź do WC mając ze sobą kawałek czerwonego papieru i pudełko zapałek. Zapal papier zapałką i zajrzyj do toalety, a zobaczysz, że twarz osoby, o której myślisz, pojawi się cudownym sposobem. Jeśli twarz będzie się uśmiechać, wasze stosunki są bliskie końca, i musisz się z tym pogodzić. Ale, z drugiej strony, jeśli będzie zdradzać oznaki gniewu, mężczyzna jeszcze długo będzie cię odwiedzał. Kiedy już dokonasz czaru, zgaś ogień i wrzuć to, co zostało z papieru, do toalety. Mówi się, że jeśli przypadkiem wrzucisz tam płonący papier, na twarz swojego widmowego gościa, to blizna pozostanie na twarzy prawdziwego mężczyzny.

Aby powstrzymać upływ krwi menstruacyjnej. Zanim się położysz spać wieczorem, umieść na powierzchni wody toshin (knot lampy, zrobiony z rdzenia roślinnego) albo trochę popiołu, a potem wypij tę miksturę. Podobno jest to niezwykle skuteczna metoda na zatrzymanie menstruacji.

(przekład własny z oryginału)


(C) 2001, 2003 Anna Zalewska